Elise  Wilk

Nejhorší věc na světě

O obyčejném zmatku v těle obyčejného kluka s (ne)obyčejným srdcem

Představte si, že je vám jedenáct. A žijete v paneláku se svou mámou. Všichni si myslí, že váš táta umřel. Ale vy věříte, že je na strašně důležitý misi ve vesmíru. A to je tajemství. A těch tajemství máte mnohem víc. Třeba si potají chcete vytáhnout lahvičku laku na nehty. A dát muziku na maximum. A stoupnout si před zrcadlo a zpívat. A na chvíli zapomenout.

Inscenace zpracovává téma náročného dospívání, zmatku, hledání sebe sama, tápání, hledání „normálnosti“ v moři neomezeného množství informací.

Bezprostředně po představení začne s diváky lektorsky vedená reflexe divadelního zážitku, která je nedílnou součástí inscenace a tematicky na ni navazuje.

Elise Wilk je rumunská dramatička, novinářka a překladatelka z němčiny. Vystudovala žurnalistiku v Kluži, literaturu a kreativní psaní v Brašově a scénáristiku v Târgu Mureș. Patří mezi nejpopulárnější současné autory, kteří udávají trendy na domácích scénách a reprezentují zemi i v zahraničí. Jedním ze zájmů Elise Wilk v dramatické tvorbě je divadlo pro dospívající o dospívajících. Je si vědoma toho, že původní divadelní produkce pro mládež existuje v hojné míře. Má však za to, že by se mělo více a otevřeněji psát o životě dnešní mládeže. Divadlo by se tak pro dospívající mohlo stát lákavějším, a zároveň by jim mohlo pomoci se s vlastními problémy vypořádat.

Kromě jejího monodramatického textu Krokodýlek (2017) byl do češtiny přeložen ještě její text Papírová letadla (2015). Oba texty byly přeloženy v rámci překladatelské dílny pod záštitou agentury DILIA. Nejhorší věc na světě bude mít v DLO českou premiéru.

Premiéra: 17. května 2024 na alternativní scéně.

 


RECENZE:

Repertoár Divadla loutek Ostrava se rozrostl o jeden skvost, který by neměl uniknout především teenagerům a jejich rodičům. Na jevišti alternativní scény sledujeme v české premiéře intimní příběh chlapce Davida v inscenaci Nejhorší věc na světě, kterou stejně jako původní monodrama Krokodýlek přeložila Tereza Prymak. Početný tvůrčí tým vytvořil nevšední zážitek. Vtáhne diváky do mysli chlapce, který se musí vyrovnat jak s vnitřním prožíváním světa, tak s vnějšími nepříznivými okolnostmi.

Ostravan.cz, Evelína Vaněk Síčová (https://www.ostravan.cz/85115/divadlo-loutek-uvadi-nejhorsi-vec-na-svete-moderni-hru-pro-pubertaky-s-vynikajicimi-hereckymi-vykony/)

Česká televize Nejhorší věc na světě v Divadle loutek - 3. června - Události v regionech (Ostrava) | Česká televize (ceskatelevize.cz)

Režie, dramaturgieTereza Agelová
VýpravaTomáš Volkmer
KostýmyEva Justichová
ChoreografieKarolína Vyhlídal Hýsková
PřekladTereza Prymak
HudbaMichal Sedláček
HrajíOndřej BesedaJana Zajacová Lucie Kraftová

13+ 13+ | 8. - 9. třída ZŠ, SŠ
13+ | 8. - 9. třída ZŠ, SŠ
AS Alternativní scéna
Alternativní scéna
60' Doba trvání
60 minut | bez přestávky
Najít v programu