Lektorský kabinet

Milý návštěvníku, vítej v našem Lektorském kabinetu!

Umělecko-vzdělávacím programům se v našem divadle věnujeme už od roku 2011. Za ten čas jsme ušli velký kus cesty. V naší nabídce se zabydlely výtvarné, divadelní i literární dílny. Školám nabízíme reflektující dílny bezprostředně po zhlédnutí představení. Od roku 2012 funguje při DLO i volnočasový divadelní kroužek, kterému říkáme Dětské studio Děs. Mimo jiné jsme také organizátory projektu MeetLoutky, inspirativní platformy pro setkávání, kterým se snažíme ukázat, jak se dá pracovat s návštěvou divadelního představení při výuce a jaké jsou možnosti jeho reflexe.

Přes umělecko-vzdělávací programy chceme propojovat divadlo s diváky, rádi bychom fungovali i jako pomocná ruka pro pedagogy při práci s divadelním zážitkem. Věříme, že naše aktivity mohou pomoci budovat vztah k divadlu a prohlubovat divadelní zážitek.

Hana Volkmerová, vedoucí Lektorského kabinetu

DÍLNY A WORKSHOPY PRO ŠKOLY

Školním kolektivům nabízíme výtvarné, divadelní i literární dílny. Je také možné si objednat reflektující dílnu bezprostředně po zhlédnutí představení.

 

 


RODINNÉ DÍLNY

Pro děti a jejich rodiče nabízíme výtvarné loutkářské dílny, v nichž si děti společně se svými rodiči či prarodiči mohou vyrobit svoji loutku. Dílny jsou vedeny v příjemném rodinném duchu a nenásilnou formou seznamují účastníky s loutkami, jejich animací a se specifiky loutkového divadla.

 


MEETLOUTKY

inspirativní platforma kreativního vzdělávání pro pedagogy a studenty pedagogických oborů

MeetLoutky je série vzdělávacích seminářů pro pedagogy, studenty pedagogiky, divadelní lektory a lektory volnočasových aktivit, kterým se snažíme ukázat, jak se dá pracovat s návštěvou divadelního představení při výuce a jaké jsou možnosti jeho reflexe. Semináře obsahují návštěvy našich představení, dramaturgické a lektorské úvody, reflektující dílny, besedy s realizačními týmy a debaty s odborníky zabývajícími se kreativitou a vzděláváním. Kromě toho proběhly i inspirativní workshopy, např. s významnou britskou loutkářkou René Baker.


DĚTSKÉ DIVADELNÍ STUDIO – DěS

funguje v našem divadle již od roku 2012

Dětské studio je určeno dětem ve věku od 10 do 14 let, které mají rády divadlo. V současné době ho vede divadelní lektor Vojtěch Havle a v průběhu sezóny si zve ke spolupráci různé umělce a tvůrce z divadelního prostředí. Skupina se schází jednou týdně na alternativní scéně. V historii DěSu vzniklo několik výjimečných inscenací: Soví zpěv, Bouře, DěS…, Babičko, vyprávěj nám něco… Se dvěma posledně jmenovanými byl soubor nominován a hrál na národní přehlídce dětského divadla Dětská scéna ve Svitavách v letech 2014 a 2017. Za inscenaci Bouře, DěS… dostal soubor Ocenění za bohatost jevištních prostředků.


IMPROVÁZKY

improvizační skupina umělců našeho divadla

Prostřednictvím improvizace ožívají v rukou herců loutky z derniérovaných inscenací. Loutky, které by si možná již nezahrály. Všichni tak společně objevují unikátní, a ne zcela probádanou oblast improvizace s loutkou. Několikrát do sezóny se improvizační parta představuje i našemu večernímu publiku.

 


KANTORCAFÉ

debatní setkávání divadelníků a pedagogů v improvizovaném café na jevišti

Kantorcafé je prostor pro společné setkávání divadelníků a pedagogů. V přátelském prostředí našeho improvizovaného café na alternativní scéně či na hlavním jevišti vedeme u dobré kávy společné debaty o běhu školy a divadla. Sdílíme naše požadavky, snahy, tužby, myšlenky, ale i některé komplikace a problémy při plánování návštěvy divadla.

Rádi bychom se v prostoru Kantorcafé setkávali i v této divadelní sezóně a dále společně s vámi hledali cesty k větší spolupráci, obohacování se navzájem a v propojování našich oborů.

 


LETNÍ ART CAMPY

V rámci Pimprléta pořádáme pro děti různého věku speciální příměstské tábory.