Historie Pimprléta

Historie Pimprléta aneb od Pimprlália k festivalu Pimprléto

Divadlo loutek ruší prázdniny už od roku 2012!

V divadelním světě je obvyklé, že měsíce červenec a srpen jsou vyhrazeny divadelním prázdninám. Ostravské Divadlo loutek ale tuto zaběhlou tradici záměrně už čtrnáctým rokem porušuje.

 „Důvod, proč jsme se rozhodli tvořit program pro děti i na léto, byl jednoduchý – v létě mají děti prázdniny a proto rodiče či prarodiče hledají veškeré možnosti, jak jim zpestřit volný čas. Proto by byla škoda, aby zrovna divadlo pro děti a mládež zůstalo v létě zavřené,“ popisuje bývalá ředitelka Divadla loutek Ostrava Jarmila Hájková.

Na počátku úvah o letním programu byla nová přístavba divadla z roku 2011, protože ostravským loutkářům přibyly hned dva nové hrací prostory – alternativní scéna v suterénu budovy a na ni navazující venkovní amfiteátr. Ten nabízí komfortní zážitek pro 70 diváků, ale při velkém zájmu pojme až 160 diváků.

První ročník akce s názvem LÉTO S PIMPRLATY se konal v roce 2012. Na alternativní scéně vznikla interaktivní výstava složená z loutek z dříve hraných inscenací. Děti si mohly s loutkami pohrát a vyrobit si svou vlastní loutku z papíru. O nedělích pak v amfiteátru vystoupily amatérské divadelní spolky s pohádkami pro děti.

Již od prvního ročníku se divadlo snažilo nabídnout program i organizovaným skupinám. V posledních letech se ustálil pravidelný dopolední program pro příměstské tábory, v rámci něhož si děti jednak mohou vyrobit loutku, ale seznámí se také s různými typy loutek a spolu s lektory si mohou samy zahrát krátké představení. Program je každoročně obohacován a proměňován, takže skupiny už v divadle zažily prohlídku zákulisí či krátká představení hostujících souborů.

Vznik a úspěch PIMPRLÁRIA

V roce 2013 vznikla k příležitosti oslav 60. narozenin divadla speciální rozsáhlá interaktivní výstava s názvem PIMPRLÁRIUM, kterou vytvořili Petr Dvorský, Tomáš Volkmer a Hana Volkmerová (dříve Galetková). Jako první byla výstava instalována v prostorech Ostravského muzea. Skládala se z několika částí – návštěvníci si mohli na panelech přečíst něco o jednotlivých typech loutek, o historii DLO a českého loutkářství. Unikátní byla také část složená z fotografií jednoho z nejvýznamnějších českých fotografů Jindřicha Štreita. Ten na fotografiích zaznamenal vznik inscenace Oberon, se kterou divadlo úspěšně reprezentovalo české loutkářství ve světě. Další část výstavy byla interaktivní – děti se mohly seznámit s jednotlivými typy loutek, na vlastní kůži si je osahat a vyzkoušet si hraní s nimi. Celou prohlídkou provázeli vždy dva lektoři, kteří na závěr prohlídky pomohli dětem s výrobou jednoduché loutky. Pimprlárium mohli diváci navštívit vždy v létě od roku 2013 do roku 2017.

Výstava Pimprlárium ale ožívala nejen přes léto v Divadle loutek. K vidění byla v Galerie umění pro děti v Praze,v Muzeu Třineckých železáren, v Domě dětí a mládeže Čtyřlístek v Ostravě-Porubě i na několika základních školách v Ostravě. Pimprlárium ale vyjelo i do ciziny – instalováno bylo v Kulturním centru v maďarském městě Oroszlány či na mezinárodním festivalu Teatralia ve španělském Madridu.

 

Změna názvu a venkovní atrakce

V roce 2018 došlo ke změně názvu a koncepce letního festivalu. Z původního názvu LÉTO S PIMPRLATY se stalo jednoduše PIMPRLÉTO. Výstavu Pimprlárium nahradily výtvarně-divadelní tvořivé dílny pro veřejnost a díky nápadu Petra Dvorského doplnit dílny o divadélní představení se přidal i další program. V průběhu let se letní program postupně profesionalizoval – posledních několik ročníků už nedělní pohádky hrají profesionální soubory a herci z České i Slovenské republiky. Program bývá obohacen i o koncerty a ojediněle i o představení pro dospělé.