Nejhorší věc na světě

   
 
   

Elise  Wilk: Nejhorší věc na světě

O obyčejném zmatku v těle obyčejného kluka s (ne)obyčejným srdcem

 

ta voňavka je tam od té doby co jsem byl malý

jednou jsem vypotřeboval skoro půlku lahvičky

navoněl jsem si krk ruce uši hrudník vlasy

při jídle ke mně babička čuchla a řekla

nesmíš se vonět dámskou voňavkou

a já se zeptal proč

a ona řekla protože jsi kluk

 

Představte si, že je vám jedenáct. Žijete v paneláku. Všichni si myslí, že váš táta umřel. Ale vy věříte, že je na strašně důležitý misi ve vesmíru. Ale to je tajemství. A těch tajemství máte mnohem víc. Třeba si potají chcete vytáhnout lahvičku laku na nehty. A dát muziku na maximum. A obléknout si mámin černý kabát a lakované lodičky. A stoupnout si před zrcadlo a zpívat. A na chvíli zapomenout. Že byste před zrcadlem nejraději stáli milion let. A koukali na tu holku v šatech. A všechno se s vámi točí. Jako by panelák byl jeden obří kolotoč. A v tom ucítíte takové píchnutí. Jako by vás do srdce hryzal malý krokodýlek.


Elise Wilk je rumunská dramatička, novinářka a překladatelka z němčiny. Vystudovala žurnalistiku v Kluži, literaturu a kreativní psaní v Brašově a scénáristiku v Târgu Mureș. Patří mezi nejpopulárnější současné autory, kteří udávají trendy na domácích scénách a reprezentují zemi i v zahraničí. Jedním ze zájmů Elise Wilk v dramatické tvorbě je divadlo pro dospívající o dospívajících. Je si vědoma toho, že původní divadelní produkce pro mládež existuje v hojné míře. Má však za to, že by se mělo více a otevřeněji psát o životě dnešní mládeže. Divadlo by se tak pro dospívající mohlo stát lákavějším, a zároveň by jim mohlo pomoci se s vlastními problémy vypořádat. Kromě jejího monodramatického textu Krokodýlek (2017) byl do češtiny přeložen ještě její text Papírová letadla (2015). Oba texty byly přeloženy v rámci překladatelské dílny pod záštitou agentury DILIA. Nejhorší věc na světě bude mít v DLO českou premiéru.

 

 

 

a pak

nalakuju si nehty 💅

a pak

dám muziku na maximum 🎶

 

Pokud ve svém životě pociťujete nedostatek porozumění, empatie a pochopení od svého okolí, obraťte se na organizace, kde vám nabídnout pomoc.

 • Linka bezpečí: 116 111 (nonstop zdarma, pomoc pro děti, mládež a studující do 26 let).
 • Linka pro rodinu a školu: 116 000 (nonstop zdarma, pomoc dospělým ohledně dětí - pro rodiče, příbuzné, učitele, vychovatele).
 • Linka první psychické pomoci: 116 123 (nonstop zdarma, krizová pomoc pro dospělé).
 • Linka pomoci obětem kriminality a domácího násilí (Bílý kruh bezpečí): 116 006 (nonstop zdarma, pomoc pro oběti a pozůstalé).
 • S barvou ven www.sbarvouven.cz (vše, co potřebujete vědět o coming outu a LGBT+ světě)
 • Centrum LOCIKA www.centrumlocika.cz
 • Nevypusť duši www.nevypustdusi.cz
 • Jsme transparent www.jsmetransparent.cz
 • Konsent www.konsent.cz
 • Vzkazy na těle @vzkazy_na_tele
 • Mluvme o násilí www.mluvmeonasili.cz