George Orwell

Farma zvířat

Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější

„Major: Žádné zvíře v Anglii nezná štěstí a odpočinek. Žádné zvíře není svobodné. Zvířecí život je bída a otroctví. Taková je pravda, soudruzi. Ale je takový řád přírody?“

Jednoho dne se všechno změní. Tak, jak to říkal starý Major. Ve vašem odhodlání nesmíte nikdy polevit. Člověk neslouží zájmům jiného tvora kromě sebe samého. Všichni lidé jsou nepřátelé. Proto musíte pracovat lépe a usilovněji, soudruzi. Stavbou větrného mlýna to teprve začíná! Chce snad někdo, aby se vrátil pan Jones? Musíme udělat maximum, aby už se nikdy nevrátil, soudruzi. Pamatujte si to! Čtyři nohy dobré, dvě nohy špatné. Anebo to bylo jinak? Čtyři nohy dobré, dvě nohy lepší…?

Legendární bajka ze světa jedné farmy předestírá hrůznostrašnou mašinérii totalitních režimů, kterými si prošlo minulé století. Tahle novela z konce druhé světové války v sobě neskrývá jenom přesné odkazy ke stalinskému režimu, ale také ji lze vztáhnout i na nacistické Německo a dokonce může zarezonovat i s dnešní situací v Evropě. Ikonické dílo George Orwella i dnes promlouvá o tragickém údělu politického světa, ve kterém jde především o dobro těch, co jsou u koryt.

Premíéra 8. března 2024 na hlavní scéně.

foto plakát: Petr Chodura

foto z představení: Pavel Klement


RECENZE:

Představení je určeno školní mládeži i dospělým. Je velmi poutavé, místy dojemné, místy burcující. Hlavně však jde o skvělou podívanou s výbornými individuálními výkony všech představitelů.

Ostravan.cz, Ladislav Vrchovský (https://www.ostravan.cz/84006/farma-zvirat-v-divadle-loutek-je-tragikomickym-obrazem-revoluce-pozirajici-samu-sebe/)

RežieViktorie Vášová
Dramaturgie a dramatizaceTereza Agelová
ScénografieMikoláš ZikaJan Brejcha
Pohybová spolupráceKarolína Vyhlídal Hýsková
HudbaVojtěch Procházka
Light designBajaja . 
HrajíOndřej BesedaMartin LegerskiIvo MartákRichard LiberdaPetr SedláčekMarian MazurAleš PetričLenka MacharáčkováTomáš RossiJana ZajacováLenka PavlíčkováBožena HomolkováKarolína Vyhlídal Hýsková Ondřej VyhlídalJakub Georgiev Lucie Kraftová

HS Hlavní scéna
Hlavní scéna
13+ 13+ | 8. - 9. třída ZŠ, SŠ
13+ | 8. - 9. třída ZŠ, SŠ
80' Doba trvání
80 minut | bez přestávky
Najít v programu