Oren Lavie

Medvěd, který tam nebyl

O jednom velkém hledání sebe sama uprostřed lesa

„Medvěd: Jsi ty já? Užitečné stopy.

1. Jsem velmi milý medvěd.

2. Jsem šťastný medvěd.

3. Jsem taky fešák.“

Bylo nebylo jednou jedno svědění. Svědění, které se nápadně podobalo medvědovi. Jestli to ale opravdu byl medvěd, bylo potřeba nejdřív zjistit. A přitom zjišťování se medvěd dověděl nejenom něco o sobě, ale i o věcech kolem. Třeba že čím víc se dívá, tím méně vidí, protože stromy rostou, a vidět to nejde. Nebo že nejtišší ticho je ticho v nás. A že to ticho uslyšíme, když budeme dobře poslouchat. Že najít nové přátele je sice skvělé, ale ještě lepší je najít znovu ty staré. A vůbec nejlepší je nebát se hledat, i když to někdy znamená bloudění. Jít pořád dál je stejně jediný způsob, jak se v lese někam dostat. Tak pojďte s námi putovat za poznáním!

 

Medvěd, který tam nebyl: tato jediná knižní publikace izraelského režiséra, scénáristy i hudebníka Orena Lavieho, v sobě nese poetiku hravého Medvídka PÚ a filozofického Malého prince. Lehce přitroublé otázky Medvěda, který jen tak mimochodem vznikl z jednoho svědění, k okolnímu světu připomínají otázky malých dětí předškolního věku. Adaptace této poetické knihy (ve které je hodně myšlenek, ale málo slov) se zdá být jako stvořená pro interaktivní inscenaci v loutkovém divadle.

Inscenaci realizuje tvůrčí tým Markéty Bockové (režie, dramaturgie) a Laury Černákové (scénografie, dramaturgie) jako vítězný projekt Open callu 2023.

 

Premiéra 24. listopadu 2023 na alternativní scéně. 

 

Informace pro diváky - pohádku hrajeme pro 50 diváků a polovina bude usazena na koberci.

 

RECENZE:

Pohádka v sobě totiž nese mnoho témat, která si každý zpracuje po svém. Ti nejmenší mohou sledovat putování medvěda a setkávání se s barevnými přáteli. Starší se mohou pobavit nad milými vtípky jednotlivých postav a dospělí mohou hlouběji popřemýšlet nad medvědovou cestou k sobě samému a jeho pohledu na svět kolem.

Ostravan.cz, Evelína Vaněk Síčová (https://www.ostravan.cz/82407/medved-ktery-tam-nebyl-mnohovrstevnate-dilo-urcene-nejen-pro-nejmensi-divaky-divadla-loutek/)

V souvislosti s touto inscenací mě několikrát napadlo, že mě oslovila osobněji a hlouběji než většina tvorby pro dospělé. Ani ve zralém věku si totiž neuškodí zvědomit strachy a nejistoty, které člověka posedají poté, co se před ním rozevře nějaký neznámý horizont a musí si položit otázku: „Jsi ty já?“

Podhoubí.cz, Barbora Etlíková (https://www.podhoubi.com/post/jsi-ty-j%C3%A1-o-hled%C3%A1n%C3%AD-identity-v-divadle-loutek-ostrava)

 

Režie, dramatizaceMarkéta  Bocková
Scénografie, dramatizaceLaura Černáková
DramaturgieTereza Agelová
HudbaMartin Dytko
Hrají Lucie KraftováOndřej BesedaKarel RůžičkaEdita Bandyová

3+ 3+ | MŠ, 1. třídy ZŠ
3+ | MŠ, 1. třídy ZŠ
AS Alternativní scéna
Alternativní scéna
45' Doba trvání
45 minut | bez přestávky
Najít v programu