Květen 2024 - René Baker

Od předmětu k loutce s René Baker / From Prop to Protagonist

19.- 23. květen 2024

 

Pětidenní workshop s názvem "From Prop to Protagonist" pro úzkou skupinu divadelních lektorů a loutkářů. René Baker je výraznou osobností loutkářského světa, režisérka, pedagožka a loutkářka. Je tvůrkyní původní metodiky práce s předmětem a ve svých odborných textech zpracovává trojí způsob bytí na jevišti. Doposud působila v divadlech a na vysokých uměleckých školách ve Španělsku, v Portugalsku, Řecku, Itálii, Finsku, Norku, Švédsku, na Islandu, ve Francii.

 

Ohlasy účastníků k workshopu René Baker „From Prop to Protagonist“

 

Tomáš: Měl jsem to štěstí spolupracovat s tanečníky. A díky René si teď více uvědomuji její koncept „být“ a „nebýt“ na jevišti. A není to v tom, že by tanečníci něco „hráli“ a „nehráli“, ale v jejich vnitřní energii. Děkuji.

 

Jindra: Když jsem tento týden šel učit své studenty, tak jsem hned zkoušel využít něco, co jsme na workshopu dělali. Začal jsem hledat a zkoušet rozdíly v módech bytí na jevišti. Hledali jsme performera, který se pak proměnil v herce. A popisovali jsme ty rozdíly. Úžasné. Mám teď spoustu materiálu pro svou pedagogickou práci.

 

Vojta: Mnoho poznání pro mě. Mám teď hodně věcí v hlavě. Cítím touhu vytvořit si vlastní krátké představení s předmětem.

 

Lída: Jsem tanečnice. Vystudovala jsem balet.  Uvědomuji si, že v pohádkovém baletu budují baleťáci i hereckou postavu. Často má tanečník i charakter. Jde o herecký mód.  Jsme i herci i performeři. Před workshopem jsem neviděla rozdíly mezi těmi módy a teď to vidím. Ty rozdíly v baletu, nebo nějaké choreografii. Mám to teď pojmenované. Skvělé!

 

Hana: Mám v sobě praktika i analytika, takže mně zcela vyhovoval způsob vedení workshopu René. Prakticky jsme v etudách zkoumali hru s předměty, v prostoru způsob bytí na jevišti a módy herec-performer-loutkář. A současně nám to René teoreticky ukotvovala, pojmenovávala, zpřesňovala. Odpovídala na naše všetečné dotazy, ujasňovala naše pochybnosti a zasazovala vše do kontextů a podporovala svůj koncept konkrétními příklady a příběhy z její režijní praxe. Krása! Děkuji.