Profil

Martin Legerski

Martin Legerski

Herec - loutkoherec
Hrrrrrrrr!

Astrid Lindgrenová Ronja, dcera loupežníka Matys
Tomáš Vůjtek Vánoční hra aneb O tom slavném narození
Martin TichýVít Peřina Hodina Komenského
Ludvík Aškenazy Štědrý den malého Jakuba
Marek ZákosteleckýKarel ČapekKarel František Tománek Dášeňka
Karel SabinaBedřich Smetana Prodaná nevěsta
Jaroslav Bařinka Smrt na hrušce

Vzdělání

Nejprve učební obor s maturitou – mechanik strojů a zařízení.
Poté DAMU – herectví na katedře alternativního a loutkového divadla, vedoucí ročníku Jan Schmid.

Předchozí angažmá a působení

Studio Studia Ypsilon (1995–2000) – v inscenacích:
J. Schmid – A. Kisil – M. Kořínek: Čujba
J. Schmid: XX. století
M. Schartová – M. Forman: Jarmark
L. Smoljak: Hymna
B. Jonson: Alchymista
A. Kisil (podle Malé čarodějnice): Začarovaný vůl
W. Allen: Smrt
A. Goldflam: Pavel Jedlička a Jenda Krahulík
J. Schmid: Muž a žena

Divadlo Lucerna – Malostranská beseda – v inscenacích:

A. Staněk: Zapomenutí pacienti
A. Goldflam: Modrá tvář

Divadlo Miriam – v inscenaci: J. Vladislav: Pohádka za tři facky

Divadlo Minor (1999-2005) – v inscenacích:

H. Ch. Andersen - V. Špicnerová: Princezna na hrášku
L. Aškenazy: Ukradený měsíc
J. Polák: Bráška králík
N. Sawa: Mukaši-Mukaši
K. J. Erben – J. Jirků: O hloupém Kubovi
A. Klimt – M. Wanek – skupina Už jsme doma: Kouzelný zvon
T. Dvořák: Voda čerstvosti
J. Nekvasil: Johanes Doktor Faust
D. Svobodová: O zlobivé žirafě a ztraceném Kasuárovi
J. Jirků: Vánoce aneb Příběh o narození
J. Jirků: Pluto a podkova
V. Štanel: Zvířátka a Petrovští
A. Staněk: Golem
Bible – J. Jirků: Píseň písní
P. Vodička: Kosmo – velký boj
J. Jirků: Karkulka a červený balónek
D. Drábek: Čtyřlístek
E. Bass – P. Forman: Klapzubova jedenáctka

Divadlo loutek Ostrava - V angažmá od roku 2006

Výběr z rolí:

V. Faltová – D. Lhotová – Z. K. Slabý– S. Chalupová: Kocour Vavřinec - detektiv, sportovec (Kozel Spytihněv)
F. Hrubín: Sněhurka, zvířátka a sedm trpaslíků (kolektivní práce)
J. Bařinka: Půjdem spolu do Betléma
A. Jirásek – M. Františák: Ze Starých pověstí českých (Lech, Neklan, Krok)
J. K. Tyl: Fidlovačka (Hvězdoleský)
R. Pospíšil: Výlet na ostrov snů (kolektivní práce)
V. Čtvrtek: Víla Amálka (Vodník Kebule, Obr Hrompac)
R. Těsnohlídek: Liška Bystrouška (Farář, Datel)
J. Gaarder: Dívka s pomeranči (Dědeček, kolektivní práce)
U. Hub: Tučňáci na arše (Noe, práce s loutkou)
A. Jirásek: Lucerna (Vrchní, vodník Ivan, kolektivní práce)
A. Onichimowska: O Velikém, Maličkém a Sluníčku (překlad, dramatizace, režie,Veliký a kolektivní práce)

Jiné profesní aktivity

Film: Poslední vlak (role: Gärtner; česko-německá koprodukce, režie J. Vilsmaier a D. Vávrová, 2006)
Televize: Kouzelný zvon (záznam představení Divadla Minor)

Záliby

Vysokohorská turistika, alpinistika, horolezectví.
Filozofie.

Obdivované osobnosti

Budha, L. Witgenstein, H. Hesse, N. Chomsky, R. Messner, E. Ionesco, S. Beckett

Krédo

Permanentní krizí k lepšímu člověku.