Česká premiéra Kdo neskáče, není holub

Délka čtení: 1 min., 31 sec.
Kdo neskáče, není holub - nebezpečně aktuální hra (nejen) pro děti ze sídliště

O tom, že hrdinou nemusí být vždy ten nejsilnější a největší, bude poslední premiéra sezony 2022/2023. Hru polské autorky Maliny Prześlugy Kdo neskáče, není holub! aneb Zobáky sobě uvedeme jako českou premiéru. Diváci ji uvidí poprvé v pátek 19. května 2023 v 17 hodin

Na prostém příběhu malého outsidera, vrabce, vidíme celospolečenský problém šikany slabších jedinců v partě. Zdánlivě těžký příběh je převyprávěn velmi humorným způsobem. Napomáhají tomu i symbolické odkazy k fanouškům místního fotbalového klubu. Svižným, slangovým a nespisovným jazykem je vyprávěn příběh o malém hrdinovi, který může vykonat velké činy: totiž přijít na kloub záhadě se zmizením holuba Bohouše a zároveň se i utkat s velkým nepřítelem, kterého představuje kočka Dolores.

Jednotlivé členy holubí bandy představují Marian Mazur, Karolína Hýsková a Ondřej Vyhlídal. Legendárního holuba Bohouše ztvárnil Richard Liberda, ústředního holubího bosse Martin Legerski a v roli vrabčáka Zdenka se představí Jakub Georgiev. Jako nebezpečnou kočku Dolores diváci uvidí Janu Zajacovou, kterou doprovází tým bodyguardů v čele s Janem Smyčkem.

Režie představení se ujala polská režisérka Ada Tabisz, dramaturgii inscenace má na starosti Tereza Agelová, která zároveň stojí za původním překladem textu hry. Autorkami scény, kostýmů a loutek jsou polské scénografky Sara Spławska a Karolina Kempinska. Hudbu pro inscenaci vytvořil Dominik Skwarek, který se rozhodl angažovat herecký soubor také jako živou punkou kapelu.